Jak sprawdzić samochód przed zakupem
Bez względu na to czy kupujemy samochód od sąsiada z osiedla czy z autokomisu w Belgii nie możemy na sto procent zaufać sprzedawcy i musimy odpowiednio sprawdzić samochód przed zakupem (podpisaniem umowy i dokonaniem płatności). Jeżeli kompletnie nie znamy się na samochodach i nie wiemy, co należy sprawdzić i co powinno wzbudzić nasze wątpliwości warto zatrudnić specjalistę, który zajmuje się oględzinami używanych aut. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że kupowany samochód jest w dobrym stanie technicznym i to, co przedstawia nam sprzedawca odpowiada rzeczywistości.
Na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić samochód przed zakupem?
Przed zakupem samochodu należy sprawdzić jego stan techniczny, dokumenty, przebieg i szereg innych elementów. Oto kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
- Lakier – na rynku można bez problemu kupić mierniki grubości lakieru. Badając grubość lakieru dowiemy się czy pod lakierem nie znajduje się szpachla. Jeżeli miernik pokazuje zbyt dużą warstwę występuje uzasadnione podejrzenie, że w danym miejscu samochód był szpachlowany, a to z kolei może być dowodem na ukryte awarie, zatajone stłuczki, itp.
- Karoseria – należy sprawdzić czy wszystkie elementy karoserii do siebie idealnie pasują, czy nie są zastąpione elementami z innych samochodów, czy nie ma wgnieceń, pęknięć, złamań, rdzy, niepokojących elementów, itp.
- Podwozie – sprawdzamy czy nie ma na nim rdzy, zniszczeń czy wad. Jeżeli podwozie wygląda aż za dobrze to może być to znak, że sprzedający chce ukryć jego wady (np. rdzę). Bezwzględnie sprawdzamy czy w podłodze nie ma dziur – tu pomoże zwykły śrubokręt.
- Rok produkcji samochodu – można go odczytać z wielu elementów i części samochodu. Warto sprawdzić czy wszędzie mamy do czynienia z tym samym rokiem produkcji i czy nie trafił się nam przypadkiem “składak”.
- Zawieszenie – bez względu na to, co mówi sprzedający należy sprawdzić zawieszenie. To najlepiej zrobić w warsztacie (stacji kontroli pojazdów).
- Numery identyfikacyjne – sprawdzamy czy wszystkie numery identyfikacyjne, wybite na nadwoziu, tabliczce znamionowej i wpisane do dowodu rejestracyjnego się zgadzają. Vehicle Identification Number, czyli numer VIN to bardzo dobry identyfikator auta. Kupując samochód bezwzględnie musimy sprawdzić czy zgadza się on w dokumentacji i na pojeździe (tabliczka znamionowa).
- Silnik – sprawdzamy silnik oraz jego osprzęt. Podobnie jak w przypadku innych elementów zbyt czysty i “wypucowany” silnik może być próbą ukrycia wad. Należy sprawdzić czy z silnika nie wycieka olej, czy silnik równo pracuje, przy użyciu specjalnego urządzenia warto sprawdzić spaliny – ich skład powie wiele o stanie silnika.